ریلکسیشن و مدیتیشن؛ بهترین تمرین ها برای مقابله با کمر درد
 
به عنوان یک مربی یوگا و کسی که مطالعاتی هم در خصوص روش های مختلف درمان و پیشگیری از کمر درد داشته ام و خودم نیز تجربه فتق و پارگی دیسک و کمر درد شدید را پشت سر گذاشته ام؛ حداقل در مورد تجربه خودم، بهترین حرکات یوگا برای مقابله با کمر درد را حرکات ریلکسیشن و حرکات ذهنی مشاهده بیطرفانه ذهن، افکار و هیجان های درونی می دانم و روش اصلی درمان کمر درد شدیدم، روش پرفسور سارنو بود.
 در واقع بهترین اقدام درمانی که پرفسور سارنو پزشک متخصص توانبخشی دانشگاه نیویورک
 Dr. John E. Sarno, Professor of Rehabilitation Medicine, New York University School of Medicine
 برای مقابله با انواع کمر درد های شدید با علل و اتیولوژی های ظاهراً متفاوت فیزیکی بیان داشته است، یک سری حرکات و تمرین های ذهنی است! 
ایشان کتابی تحت عنوان درمان کمر درد و پشت درد (ارتباط ذهن و جسم) بدون دارو، بدون جراحی و ورزش به رشته تحریر در آورده است.
او با روش پیشنهادی اش هزاران مبتلا به کمر درد را نجات داده است. ایشان معتقد است که علت ریشه ای اغلب کمر دردها،  ذهنی است. و اینکه بهترین روش درمان آنها هم روش های ذهنی است نه درمان های بدنی! احساسات نامطوب سرکوب شده و به ویژه خشم سرکوب شده، موجب می شود که ذهن برای اینکه توجه ما را از آن هیجان سرکوب شده دورتر کند، توجه ما را به جسم مان معطوف نماید.  هر چند اغلب هم با تشخیص های پزشکی، علت ظاهری فیزیکی نظیر فتق و پارگی دیسک هم برای آن ارائه می شود. بنابراین حرکات پیشنهادی ایشان صرفاً ذهنی بوده و راه حلی ذهنی برای یک  " مشکل ذهن ساخته  "" است. یعنی درمان برخلاف روش سرکوب گرانه ذهن، که کمر درد را بوجود آورده است، مشاهده و توجه و مهربانی نسبت به نگرانی یا خشم سرکوب شده است! ایشان به طور خلاصه علت ریشه ای کمر درد را توضیح می دهد و می گوید: زمانی که انسان درگیر یک مشکل لاینحل می شود و از طرق معمول قادر به حل آن نمی باشد و یا تحت فشار، نگرانی شدید یا خشم شدیدی شده است، مجبور است به صورت نا خود آگاه، این احساسات نامطلوب را به شدت سرکوب نماید تا از توجه ذهن خود آگاه، دور بمانند و به نوعی از شر مشکل روانی راحت شود! ذهن نا خود آگاه، که بسیار هم زیرک است، راه حل محرمانه! دیگری را طراحی می کند، تا تمامی توجه ذهن خود آگاه و همینطور اطرافیان...را به آن معطوف نماید و از احساس شدید سرکوب شده هم غافل شوند:
کمر درد شدید.
وقتی مثلاً اجاره خانه ات دیر شده و چند نگرانی یا خشم دیگر هم همزمان سراغت آمده و از عهده آن ها بر نمی آیی و احساسات نامطلوبی را سرکوب کرده ای، ناگهان کمر دردی شدید به سراغت می آید و به قول معروف گل بود، به سبزه هم آراسته می گردد. از آنجا که این اتفاق دور از چشم ذهن خود آگاه اتفاق افتاده، خودت هم متوجه   " خود ساختگی بودن  " کمر درد نمی شوی! البته درد کمر، واقعی و جانکاه است و پرفسور سارنو علت آن را عصبی عضلانی و به علت احتمالی کمبود موضعی اکسیژن در عضلات می داند و برای درمان این درد واقعی و جانکاه، مسکن و ضد درد را تجویز می کند. ولی از آنجا که ریشه و عامل درد را ذهنی می داند، درمان متداول دیگری (شامل جراحی و ورزش  های خاص یا...) را ضروری نمی داند توصیه ایشان این است که ذهنی بودن کمر درد را متوجه بشویم. همین درک ذهنی بودن کمر درد تا حد زیادی موجب بر طرف شدن کمر درد می شود. منتهی باور این موضوع ممکن است زمان ببرد تا شخص یقین حاصل کند و از کمر درد خلاص شود. به عبارت دیگر ضمیر نا خود آگاه در زمینه درک موضوع، کند تر عمل می کند، بنابر این معمولاً دو تا شش هفته طول می کشد تا فرد مبتلا به کمر درد که متوجه ذهنی بودن آن شده است (پس از شرکت در کلاس های توجیهی پرفسور سارنو)، از کمر درد رها شود.
او توصیه می کند به جای توجه به درد جسمی، به مسائل و درد های روحی روانی و هیجان نامطلوب سرکوب شده توجه شود. او می گوید شخص باید در مورد خصوصیات روانشناسانه بیماری، مسائلی را بیاموزد و این حقیقت را بپذیرد که فرهنگ ما (امریکا) باعث تولید خشم و اضطراب در درونمان می شود و هر چه کمال طلب تر و وسواسی تر باشیم، میزان این احساسات درونی افزایش می یابد.
نکته بسیار جالب در توصیه درمانی دکتر سارنو این است که به منشاء نگرانی خود وارد شوید: مشکل مالی، مسأله ای که دائم موجب آزار شما شده است یا هر مشکل روانی دیگری که توانسته موجب نگرانی یا خشم فرو خفته شما شده باشد. با حضور خود واقعی و مشاهده واقعیت موجود و پذیرش آن یا حل عاقلانه آن، به اعماق ذهن( ضمیر نا خود آگاه) این پیام را مخابره کنیدکه دیگر گول این بازی ذهنی را نمی خورید. پس از این ادراک ورای ذهنی، درد، قطع خواهد شد!
از آنجا که پرفسور سارنو ریشه کمر درد را ذهنی می داند، توصیه دیگری که می کند این است که پس از فرو کش کردن درد شدید، تمامی فعالیت های بدنی خود را (بدون محدودیت!) دوباره شروع کنید! او می گوید که معمولاً تمام کسانی که به کمر درد دچار می شوند، از فعالیت های جسمانی می ترسند و این ترس آن قدر شدید است که به نوعی بیماری بدل می شود.   ترس بیمار گونه و غیر منطقی بیماران از انجام فعالیت های بدنی عامل مهمی است که موجب تداوم درد و ادامه یافتن بیماری می گردد.  
جالب توجه اینکه پرفسور سارنو، بر خلاف اغلب پزشکان، هیچ یک از تشخیص های متداول پزشکی نظیر فتق دیسک، تنگی مجرا، عصب تحت فشار و...را عامل و علت اکثریت قریب به اتفاق کمر درد ها نمی داند...
تجربه شخصی بنده در کمر درد شدید
تشخیص: فتق دو دیسک و پارگی دیسک سوم.  دکتر متخصص کایرو پرکتیک آقای دکتر اطمینان راد پس از مشاهده عکس MRI شدت ضایعه را 70 از 100 (شدیدترین حالت) اعلام کرد. 
درمانی که به کار بردم: روزانه دو ساعت مراقبه و تمرین ذهنی مشاهده ذهن و هیجان های سرکوب شده و پیشنهاد های کتاب دکتر سارنو، عدم استفاده از حتی یک داروی مسکن خوراکی یا تزریقی، ده جلسه کایرو پرکتیک. (البته توصیه پزشک حداقل 14 جلسه بود.) پس از کاهش درد، فعالیت بدنی را از سر گرفتم. و شنا را هم اضافه کردم. حدود شش تا هفت هفته از شروع درد و زمین گیری، تقریباً بهبود کامل را بدست آوردم و هم اینک هم شکر خدا، هیچ محدودیت حرکتی و درد و مشکلی  ندارم...
 
موضوع:  بیماری، پذیرش مسؤولیت، ذهن، خلاصه کتاب، مراقبه
 
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

لطفاً نظر خود را بخط فارسی بنویسید.

لطفاً فقط نظرتان درباره‌ی مطلب نوشته شده را بنویسید. و اگر پیامی برای نویسنده دارید، به پیوند "تماس با نویسنده" مراجعه نمایید.